Często dopiero wypadek jest impulsem do działania w kierunku poprawy bezpieczeństwa w fabryce. Dowiedz się, jak postępować w obliczu niefortunnego zdarzenia.
Do momentu wystąpienia zdarzenia każdy człowiek myśli, że statystyka go nie dotyczy – przecież wypadki nie zdarzają się często. Dane liczbowe przeczą temu przekonaniu – tylko w 2022 roku w Polsce zgłoszono 66606 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy (zgodnie z danymi GUS). Warto „zapobiegać, niż leczyć”, co jednak można zrobić, gdy dojdzie do niebezpiecznego incydentu?
Gdy przychodzi czas, by przyjrzeć się maszynie i przeanalizować zdarzenie, warto wpierw skompletować pełna dokumentację maszyny. Czy na pewno operator widział instrukcje? Czy maszyna ma nadany znak CE? Czy zostało przeprowadzone szkolenie stanowiskowe, szkolenie BHP? Są to ważne pytania, na które warto odpowiedzieć nie tylko kontrolerom z Inspekcji Pracy. W zależności od statusu maszyny (ukończona, nieukończona, zespolona itp.) oraz obowiązujących ją dyrektyw dokumentacja może wyglądać odmiennie. Więcej na ten temat tutaj.
Oględziny maszyny pozwalają szybciej namierzyć przyczynę wypadku. Czy nie zadziałały zabezpieczenia? Czy osłona jest mostkowana? A może mechanizm uległ po prostu awarii? Warto wyznaczyć wewnątrzzakładowy zespół pracowników złożonych ze specjalistów, którzy pomogą ustalić techniczna przyczynę wypadku. Dobrą praktyką jest też wywiad środowiskowy – nikt nie zna maszyny lepiej od operatorów, którzy na niej codziennie pracują.
Aby upewnić się, że poziom ryzyka został odpowiednio zminimalizowany dla każdego występującego na maszynie zagrożenia należy wykonać (odświeżyć) ocenę ryzyka. Zdarza się, że w wyniku błędu ludzkiego niektóre zagrożenia nie zostały uwzględnione w dokumencie – ich występowanie mogło nie być tak oczywiste. Ocenę ryzyka jest procesem iteracyjnym – należy ją powtarzać aż do uzyskania pożądanych, niskich poziomów ryzyka (tzw. Poziom ryzyka akceptowalnego). Więcej na ten temat tutaj.
Masz problem z maszyną po wypadku? Wypełnij formularz zgłoszeniowy i uzyskaj bezpłatną konsultację.
Skontaktuj się z nami poprzez formularz. Jesteśmy również dostępni pod numerem telefonu +48 58 325 41 44 lub adresem mailowym biuro@tech-system.pl.