Odbiór, import, eksport – transfer maszyn

Relokacja linii wiąże się ze spełnianiem lokalnych (krajowych) norm i dyrektyw. Poznaj aspekty prawe związane z transferem maszyn i przeprowadzaj odbiory bez stresu.

Transfer maszyn jest procesem złożonym. Nieważne, czy dokonano zakupu, sprzedaży czy po prostu relokacji – podczas odbioru należy zachować szczególną czujność.

 

Unia Europejska a reszta świata

 

Wykonując transfer maszyny na terenie Unii Europejskiej należy spełnić wymagania dyrektyw Nowego Podejścia. Ujednolicają one wymagania krajów członkowskich, co ułatwia swobodny przepływ urządzeń. Wszystkie maszyny udostępnione do obrotu na terenie UE muszą posiadać oznakowanie CE oraz stosowną dokumentację (więcej o dokumentacji tutaj). W przypadku obrotu poza terenem UE należy szczególnie mieć na uwadze lokalne przepisy. Inne wymagania stawia maszynom Wielka Brytania, a inne Wietnam.

Bezpieczny odbiór maszyny

 

Transakcja najczęściej kończy się audytem wewnętrznym, mającym na celu sprawdzenie zgodności otrzymanej maszyny z wcześniejszymi ustaleniami. Warto, oprócz zgodności z umową, skontrolować zgodność z wymaganiami prawnymi – nie zawsze dokumentacja jest kompletna (pomimo zapewnień producenta/sprzedawcy). Warto również zwrócić uwagę na rzucające się w oczy niezgodności:

 

  • kolorystyka przycisków sterowania,
  • piktogramy oraz opisy (powinny być w języku kraju, do którego zmierza maszyna),
  • konstrukcja przycisku zatrzymania awaryjnego,
  • mocowanie osłon itp.

 

Odbiór niezgodnej maszyny

 

Zdarza się, że niezgodności w maszynie zostają wykryte już po jej odbiorze. Jeżeli problemy dotyczą bezpieczeństwa, wówczas produkcja może zostać wstrzymana przez dział BHP (Co robić w takim przypadku tutaj). Można podjąć próbę wyegzekwowania działań od sprzedawcy/producenta, ale należy się liczyć z tym, że wiele poprawek trzeba będzie wykonać na własną rękę.

 

Nie musisz tego robić sam. Warto zwrócić się po pomoc do specjalistów. Dowiedz się, w jaki sposób pomyślnie przeprowadzić procedurę odbioru maszyny – bez konieczności poprawek. Wypełnij formularz zgłoszeniowy i uzyskaj bezpłatną konsultację.

Bezpłatna konsultacja
Twojego problemu

 

Skontaktuj się z nami poprzez formularz. Jesteśmy również dostępni pod numerem telefonu +48 58 325 41 44 lub adresem mailowym biuro@tech-system.pl.

Imię i nazwisko *
Telefon *
Adres e-mail *
Firma *
Wiadomość *
Polityka prywatności *

Wyrażam zgodę na wykorzystanie moich danych kontaktowych, w celu uzyskania oferty, zgodnie z polityką prywatności.