Łączenie i zespalanie maszyn w linię

Zestawianie ze sobą maszyn (nawet tylko dwóch) może wiązać się z ponownym nadawaniem znaku CE oraz koniecznością przeprowadzenia oceny ryzyka. Sprawdź kiedy należy rozpatrzeć zespolenie.

Zestawianie ze sobą maszyn to miecz obusieczny – może generować tyle samo rozwiązań jak i nowych problemów. Dlatego ważna jest świadomość następstw podjętych przez integratora kroków.

 

Konieczność czy możliwość?

 

Maszyna zespolona to inaczej zespoły maszyn lub maszyn nieukończonych, które w celu osiągnięcia określonego efektu końcowego, zostały zestawione i są sterowane w taki sposób, że działają jako zintegrowana całość. Zgodnie z przytoczoną definicją o zakwalifikowaniu zespołu maszyn jako maszyny zespolonej decydują trzy czynniki:
 

  • funkcjonalność,
  • wspólne sterowanie,
  • zagrożenia charakterystyczne.


Zatem, jeśli zestawione ze sobą maszyny funkcjonują jako całość (np. wytwarzają produkt), posiadają wspólne obwody sterowania (m. in. systemu bezpieczeństwa), a na ich styku występują zagrożenia charakterystyczne to prawdopodobnie mamy do czynienia z zespoleniem. Jeżeli wymienione 3 czynniki nie są spełnione to urządzenia funkcjonują samodzielnie.

Zespolenie – i co dalej?

 

Łączenie maszyn ma swoje skutki. Przede wszystkim – osoba (firma) zespalająca staje się producentem nowej linii produkcyjnej. Ponad to linia powinna posiadać nowy komplet dokumentacji zgodnie z wymaganiami Dyrektywy Maszynowej 2006/42/WE (więcej o oznakowaniu i dokumentacji tutaj). Nie zawsze tego typu zmiany są korzystne dla właściciela maszyn.

 

Jak do tego podejść?

 

Należy przyjrzeć się, czy łączenie maszyn jest konieczne. Warunków i czynników może być wiele – wszystko zależy od indywidualnej oceny sytuacji prawnej. Warto zwrócić się po pomoc do specjalistów. Dowiedz się, w jaki sposób bezboleśnie przeprowadzić procedurę zespolenia. Wypełnij formularz zgłoszeniowy i uzyskaj bezpłatną konsultację.

Bezpłatna konsultacja
Twojego problemu

 

Skontaktuj się z nami poprzez formularz. Jesteśmy również dostępni pod numerem telefonu +48 58 325 41 44 lub adresem mailowym biuro@tech-system.pl.

Imię i nazwisko *
Telefon *
Adres e-mail *
Firma *
Wiadomość *
Polityka prywatności *

Wyrażam zgodę na wykorzystanie moich danych kontaktowych, w celu uzyskania oferty, zgodnie z polityką prywatności.