Ponowna certyfikacja na zgodność ze znakiem CE - kiedy jest absolutnie konieczna, kiedy dyskusyjna, a kiedy zbędna.
Modernizacja jest dowolną zmianą na maszynie, która nie jest naprawą maszyny z użyciem identycznych komponentów jak w oryginale. Głęboko zmodernizowana maszyna oznacza maszynę nową, zgodna z wymaganiami zasadniczymi Dyrektywy maszynowej 2006/42/WE. Wprowadzone zmiany nie oznaczają utraty sprawności, czasem mogą oznaczać po prostu niezgodność z normami.
Przykład: przysunięcie kurtyny bezpieczeństwa bliżej strefy zagrożenia – zmiana odległości może (ale nie musi) skutkować niezgodnością z normą PN-EN ISO 13855; nie oznacza to jednak, że maszyna została głęboko zmodernizowana czy zepsuta. Ważność straciła wyznaczona dla wcześniejszej pozycji bezpieczna odległość (jeżeli zajdzie taka potrzeba, należy po prostu wyliczyć nową i upewnić się, że kurtyna znajduje się w odpowiednim miejscu).
Aby mieć pewność co do przeprowadzonych na maszynie zmian należy zwrócić uwagę na następujące zagadnienia:
Modyfikacja maszyny może (ale nie musi) nieść ze sobą powstanie nowego zagrożenia, które należy przeanalizować, a następnie zredukować ryzyko jego wystąpienia do poziomu akceptowalnego. Więcej o ocenie ryzyka tutaj.
Każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia. Warto zwrócić uwagę na następujące przykładowe zmiany w maszynie:
Przykładów może być wiele – wszystko zależy od indywidualnej oceny sytuacji. Warto zwrócić się po pomoc do specjalistów. Dowiedz się, czy twoja maszyna przeszła głęboką modernizację. Wypełnij formularz zgłoszeniowy i uzyskaj bezpłatną konsultację.
Skontaktuj się z nami poprzez formularz. Jesteśmy również dostępni pod numerem telefonu +48 58 325 41 44 lub adresem mailowym biuro@tech-system.pl.