Bezpieczne grzybobranie

Z racji ulewnych deszczy w Polskich lasach zaczyna już teraz przybywać grzybów. Zapaleni zbieracze tłumnie ruszają w gęstwinę, by zdążyć do ulubionej polanki czy innych świerków przed "tym złodziejem, sąsiadem, co się nie zna, bo trzonki to się ucina, a ukręcić to sobie może głowę najwyżej". Nie roztrząsając odwiecznego konfliktu leśnych maniaków należy otwarcie przyznać, że w naszej branży też się często kłócimy... o grzyby.


Przycisk zatrzymania awaryjnego, zwany ESTOP, został dokładnie przedstawiony w normie PN-EN ISO 13850. Choć dokument dokładnie opisuje budowę, zastosowanie i praktyczne rozwiązania dla tej funkcji, to wiele aspektów dalej stanowią przyczynek do zażartej dyskusji integratorów, przykładowo:


  • Czy przycisk grzybkowy ESTOP może występować obok innych czerwonych przycisków sterowania?
  • Czy ESTOP jest w ogóle wymagany i kiedy nie?
  • Ile przycisków ESTOP to dobra ilość?


Spieszymy z wyjaśnieniami:


Sąsiedztwo przycisku ESTOP obok innych elementów sterowniczych to norma. Kolor czerwony jest jednak zarezerwowany wyłącznie dla funkcji zatrzymania awaryjnego po to, aby nie pomylić go z żadnym innym przyciskiem - pozostałe elementy sterownicze powinny być szare/czarne/białe (niebieskie, jeśli to RESET).


Nie zawsze ESTOP jest wymagany - wszystko zależy od tego, czy w momencie jego użycia funkcja zatrzymania awaryjnego jest w stanie obniżyć poziom ryzyka. Dobrym przykładem jest piec - wciśnięcie grzyba nie sprawi, że maszyna w jednej chwili się wychłodzi (i przestanie parzyć).

Odpowiednia ilość "grzybów" to taka, która umożliwia wyzwolenie funkcji zatrzymania awaryjnego z poziomu wszystkich miejsc wskazanych przez ocenę ryzyka. Opierając się na normach typu C (szczegółowe wymagania dla maszyn), dobrej praktyce inżynierskiej, indywidualnym doświadczeniu automatyka oraz (naturalnie) ocenie ryzyka to optymalna ilość... może być odmienna z perspektywy różnych integratorów. Należy uwzględnić w dyskusji wszystkie głosy, by nie padło stwierdzenie, że "grzybów jest za dużo".


Czego nie powiedział żaden grzybiarz.

Nigdy.

Bezpłatna konsultacja
Twojego problemu

 

Skontaktuj się z nami poprzez formularz. Jesteśmy również dostępni pod numerem telefonu +48 58 325 41 44 lub adresem mailowym biuro@tech-system.pl.

Imię i nazwisko *
Telefon *
Adres e-mail *
Firma *
Wiadomość *
Polityka prywatności *

Wyrażam zgodę na wykorzystanie moich danych kontaktowych, w celu uzyskania oferty, zgodnie z polityką prywatności.